Mauzoleum Dietla otwarte!

Jak co roku, w Pamiątkę Umarłych (1 listopada) otwieramy dla zwiedzających Mauzoleum Dietla na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu.

Mauzoleum Dietlów zbudowane w 1912r. dla uczczenia zmarłego rok wcześniej wybitnego sosnowiczanina, współzałożyciela miasta, Henryka Dietla, jest jednym z największych i najwspanialszych przykładów sztuki sepulkralnej w Polsce.
Na co dzień niedostępne, pełni funkcję cmentarnej kaplicy, tu rozpoczynają się nabożeństwa pogrzebowe. Mauzoleum otwierane jest jednak bardzo często dla zorganizowanych wycieczek  z Zagłębia i okolicy, których w ciągu roku jest co najmniej kilka. Do mauzoleum można również wejść indywidualnie, po uprzednim uzgodnieniu z administracją cmentarza.

Jednak raz do roku mauzoleum otwarte jest dla wszystkich bez żadnych wcześniejszych formalności. Wszyscy, którzy będą na naszym cmentarzu w środę  1XI (Pamiątka Umarłych) mogą wejść i zajrzeć do środka. Na zwiedzających czeka piękne wnętrze i podziemne, pełne tajemnic krypty…
Na zwiedzających czekać będą nasi parafianie, którzy chętnie podzielą się wiedzą i opowiedzą o mauzoleum i o samym Dietlu. Będą też rozdawane ulotki o Henryku Dietlu i o kościele ewangelickim.

Wstęp oczywiście wolny! Można będzie jednak złożyć dobrowolną ofiarę na remont Mauzoleum („do puszki”).

Godziny otwarcia: środa 1XI  12:00-19:30  (po nabożeństwie o 11:00)

Zapraszamy również wszystkich (nie tylko ewangelików) na nabożeństwo z okazji Pamiątki Świętych Pańskich/Pamiątki Umarłych, które odbędzie się 1 listopada o 11:00 wyjątkowo nie w kościele, a w mauzoleum właśnie ?

Ewangelicy nie modlą się o zbawienie osób, które już umarły; choćby dlatego udział w takim nabożeństwie może być ciekawym duchowym doświadczeniem.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!