Koncertowaliśmy u Dietla

1 listopada odbył się niecodzienny koncert – wysłuchaliśmy nastrojowej muzyki w Mauzoleum Dietlów na ewangelickim cmentarzu.

Muzyka u kresu. Nocny koncert w Mauzoleum Dietla – pod taką nazwą odbyła się kolejna już odsłona, tegorocznej, Reformacyjnej edycji koncertu z cyklu Muzyka u Dietla. Tym razem koncertowaliśmy w niesamowitym miejscu – dokładnie nad grobem Heinricha Dietla, w miejscu poświęconym pamięci jego i jego rodziny, bo w jego rodzinnym grobowcu – Mauzoleum na sosnowieckim cmentarzu ewangelickim.

Z uwagi na skromność miejsca, koncert był biletowany. Bilety rozeszły się nieomal błyskawicznie (były rozdawane w CIMie od 21 października), a na cmentarzu pojawili się także chętni by wejść na potencjalnie wolne miejsca. Ostatecznie koncertu wysłuchało (razem z ks. proboszczem i jego małżonką) 35 osób. Kameralne grono jeszcze bardziej podkreśliło nastrój koncertu i nastrój tego wieczora.

Przybyłych przywitał ks. dr Adam Malina, proboszcz naszej parafii, po czym oddał głos artystom. Zachwycili nas swoim występem Panowie: Łukasz Krusz, który grał na skrzypcach oraz (dobrze znany części Państwa z wielu koncertów organowych w naszym kościele) Zdzisław Smucerowicz, który akompaniował mu na pianinie cyfrowym.

Pierwszym utworem była słynna Aria na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, później zabrzmiały inne utwory m.in. Georga Friedricha Haendla, Ancagelo Corellego, Georga Friedricha Telemanna czy Roberta Schumanna. Gromkie brawa na koniec sprawiły, że artyści musieli bisować.

Okazało się, że Mauzoleum, dzięki majestatycznej kopule posiada wspaniałą akustykę, znacznie lepszą niż się spodziewaliśmy. Wszyscy wyszli zadowoleni oraz poruszeni wspaniałą muzyką, wierzymy, że dla wielu była ona przyczynkiem do zadumy i refleksji, zwłaszcza nad kwestiami ludzkiej przemijalności i ludzkiej pamięci.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z koncertu. Zdjęcia wykonał fotograf Pan Michał Kusiak z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, a za udostępnienie zdjęć bardzo mu dziękujemy.

Dziękujemy również Miastu Sosnowiec, które dotowało ten, jak i wszystkie pozostałe koncerty z cyklu Muzyka u Dietla.

Następny, ostatni już w tym roku koncert z tego cyklu odbędzie się w niedzielę 3 grudnia o godz. 11:00. Na organach zagra Pan Zdzisław Smucerowicz. Po koncercie odbędzie się uroczyste nabożeństwo z okazji 500-lecia Reformacji.

 

Zachęceni sukcesem, jakim okazał się koncert nie wykluczamy, że może w przyszłym roku także zorganizujemy w Mauzoleum koncert w podobnych okolicznościach.