Noc muzeów z Muzyką u Dietla

Zapraszamy wszystkich w sobotę 19  maja na IV edycję Nocy Muzeów. Jedną z  wielu atrakcji będzie koncert, w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Piotra Sikory.

Tym razem oprócz corocznej muzycznej  uczty w wykonaniu Pana Zdzisława Smucerowicza (o 19:15), odbędzie się koncert, w wykonaniu cieszyńskiego Wyższobramskiego Chóru Kameralnego. Koncert rozpocznie się o 21:00 potrwa około 1h. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Muzyki u Dietla.

Dla chętnych, którzy chcą poczuć już teraz przedsmak muzycznych wrażeń – tutaj link do wysłuchania jednego z utworów wrocławskiego chóru.

Prócz tego, jak co roku – zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, wystawa starych biblii oraz starych ksiąg parafialnych (pisanych po polsku, niemiecku i rosyjsku). Nie zabraknie także odnalezionego w poprzednim roku śpiewnika, należącego do samego Henryka Dietla!

Podczas Nocy Muzeów będzie można także wysłuchać prezentacji mówiącej o historii ewangelików w Sosnowcu i Zagłębiu, a także wziąć udział w cieszącej się od 3 lat ogromną popularnością prelekcji Zdzisława Smucerowicza „Schlag by to trafił” – podczas której organista zademonstruje działanie naszego największego chyba skarbu – 132-letnich organów firmy Schlag und Söhne. W tym roku, zgodnie z sugestiami z poprzednich lat prelekcja została przesunięta z godzin późnowieczornych na godz. 19:45. Na prelekcję zapraszamy wyłącznie osoby z bezpłatnymi wejściówkami, które będzie można pobrać w sobotę w dniu Nocy Muzeów, od godziny 16:00. Celem wprowadzenie wejściówek jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa osobom znajdującym się na chórze naszego kościoła. Nie wykluczone, że jakąś pulę wejściówek będzie można zarezerwować drogą mailową – szczegóły ukażą się niebawem.

Tegoroczną nowością jest GRA KOŚCIELNA. Będzie to taka „gra miejska”, której akcja będzie się działa w naszym kościele, a uczestnicy chodząc po nim, będą musieli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą, rozwiązując kolejne zadania – zagadki.Gra kościelna może być świetną zabawą i dla dorosłych i dla rodzin z dziećmi.

Podczas Nocy Muzeów przeprowadzona również sonda – Czy zgadzasz się z tezami dra Marcina Lutra?

Wszystko skończy się dokładnie o północy, ale to nie będzie koniec atrakcji tej nocy. Minutę po północy, a więc już w niedzielę, odprawiona zostanie pierwsza w Sosnowcu i całym Zagłebiu niedzielna modlitwa. To mini-nabożeństwo będzie nietypowe, bo odbędzie się zgodnie z nieużywaną dziś, nieco „muzealną” starą agendą (liturgią) kościelną.

Wstęp wolny dla wszystkich chętnych. Serdecznie zapraszamy.

Poniżej plakat informujący o Nocy Muzeów.

(Plakat jest też do pobrania tutaj.)