Noc Muzeów – podsumowanie akcji towarzyszących

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów (19 maja)  w naszym kościele odbył się konkurs oraz mini-sonda nt. 95 tez Lutra. Oto wyniki!

SONDA

Podczas Nocy Muzeów 134 zwiedzających pobrało z urny-akwarium karteczki z poszczególnymi tezami Lutra z 1517 oraz 5 zasadami naszej wiary. (Nie wszyscy zwiedzający pobierali karteczki, liczymy zatem, że odwiedziło nas podczas Nocy Muzeów co najmniej 150 osób.)

Spośród tych, którzy jednak je pobrali, 46 osób wzięło udział w nasze sondzie-debacie nt poszczególnych tez i prawd wiary. Osoby wczytywały się w treść tezy – także w kontekście tez ją poprzedzających. Plakaty z 95 tezami wywieszone były w kościele oraz dostępne w mniejszych formatach dla chętnych. Osoby wyposażone w podstawową wiedzę lub po prostu po krótkiej rozwadze decydowały, czy się z daną tezą zgadzają, czy też nie, wrzucając karteczkę do odpowiednich urn (pudełek).

Poniżej wyniki naszej sondy. Publikujemy osobno zestawienie za 2018 rok oraz zestawienie zbiorcze – z czterech akcji, które odbyły się w naszym kościele w latach 2016-2018.

Dla zainteresowanych publikujemy wszystkie 95 tez Marcina Lutra.

Warto nadmienić, że 95 tez Lutra z 1517 r. nie jest żadną z ksiąg wyznaniowych naszego kościoła, a zgadzanie się z nimi lub nie, nie oznacza wprost zgadzania się z luteranizmem (czy szerzej ewangelicyzmem) lub nie zgadzania się z nim. Ks. dr Marcin Luter wybierając tezy, z pewnością z częścią z nich się zgadzał, z częścią z pewnością się nie zgadzał (pisał je w opozycji do swego stanowiska, by później dyskutować), do części miał stosunek obojętny. W niektórych można wyczuć ironię lub pytania retoryczne. Wszystkie zaś tezy były tylko punktem wyjścia do głębokiej refleksji i dyskusji na temat odpustów, która to debata miała się odbyć lokalnie w Niemczech. Niemniej jednak całościowo ujmując tezy, przesłanie z nich płynące zawierało już rysy nauki, którą później nazwiemy teologią protestancką.

Debata w tej formule (zaproponowanej przez Lutra) nie odbyła się w Kościele rzymsko-katolickim. W związku z tym dla uczczenia przypadającego w 2017 roku 500-lecia wywieszenia tez, zdecydowaliśmy się parę lat temu przeprowadzić naszą akcję. Zrobiliśmy to także po to, by Ci, którzy nie pamiętają dokładnie „o co z tymi tezami i odpustami chodziło”, przypomnieli sobie kontekst i znaczenie tego wydarzenia lub dowiedzieli się o nim czegoś nowego.

Po przeanalizowaniu wyników Sondy wydaje się (bez przeprowadzenia testów statystycznych) że odwiedzający nas goście znacznie częściej zgadzają się z tezami i zasadami ewangelicyzmu niż się z nimi nie zgadzają. (Stosunek 172:62 to prawie 3:1) Ponieważ całościowo tezy zawierają w sobie pewne odcienie nauki reformacyjnej można pokusić się o stwierdzenie, że gdyby dzisiaj w Sosnowcu pojawił się dominikanin Johann Tetzel sprzedający swoje odpusty, to nie znalazłby na nie zbyt wielu nabywców…

KONKURS

Tylko kilka osób wzięło udział w naszym konkursie z nagrodami, odpowiadając na pytania oraz zostawiając nam wypełnioną  kartę konkursową. Być może spadek zainteresowanie konkursem spowodowany był innymi atrakcjami podczas Nocy Muzeów – równolegle przez cały czas odbywała się np. Gra Kościelna.

Postanowiliśmy wyróżnić i nagrodzić 2 najlepszych uczestników, którzy ex aequo zajęli pierwsze miejsce. Są to (w kolejności alfabetycznej):

  1. pan Mikołaj Majchrowski
  2. pan Borys Pawlik

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Nagrodami są książki o tematyce historycznej oraz ewangelickiej.

Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie lub mailowo.