Kolejny koncert za nami

W niedzielę Jubilate – 22 kwietnia – odbył się drugi w tym roku koncert z dotowanego przez Miasto Sosnowiec cyklu Muzyka u Dietla 2018.

W słoneczną kwietniową niedzielę około 60 osób przyszło do naszego kościoła, aby uczestniczyć w Poranku Muzyki Organowej w wykonaniu znanego i często u nas koncertującego artysty – pana Zdzisława Smucerowicza. Przygotował on dla nas mini-koncert pt. Preludia w niemieckiej muzyce organowej.

Koncert podzielony był na części, w każdej z nich artysta zagrał 2-3 utwory, poprzedzone specjalnym wstępem, w którym pan Smucerowicz z chóru organowego opowiadał zebranym o tych utworach i o ich autorach.

Preludia, tworzone jako wstępy do większych utworów, z uwagi na swoją świetną melodykę i brzmienie często stawały się niezależnymi kompozycjami, zyskując „własne muzyczne życie”; nierzadko stając się przy tym bardziej popularnymi niż cały duży utwór, do którego były wstępem.

W pierwszej części koncertu zabrzmiały preludia barokowych kompozytorów: Johanna Ludwiga Krebsa (Preludium KWV 401), Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga C-dur BWV 553) oraz Dietrich Buxtehude – (Preludium i fuga D-dur BuxWV 139).

W drugiej części Zdzisław Smucerowicz przedstawił dwie swoje improwizacje popularnych pieśni ewangelickich: Święte, drogie Boże Słowo (ŚE 387) oraz Niech strzeże nas Bóg (ŚE 301). Pieśni te otwierały i zamykały niedzielne nabożeństwo.

Z kolei w trzeciej części zabrzmiały nie tylko jedne z najbardziej znanych preludiów, ale jedne z najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej w ogóle: ciche, spokojne Preludium C-dur BWV 846 Johanna Sebastiana Bacha oraz głośne, majestayczne Alleluja z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. 

To właśnie wspaniałym Alleluja, podczas których nasze organy zabrzmiały z całą swoją mocą, zakończył artysta swój koncert. Haendlowskie Alleluja doskonale korespondowało z tematem 3. Niedzieli po Wielkanocy, czyli Niedzieli Jubilate (nazwa od łacińskich słów Psalmu 66 – psalmu tygodnia). Jubilate bowiem po łacinie oznacza właśnie: radujcie, cieszcie się, wysławiajcie, chwalcie, czyli to samo co hebrajskie Alleluja (hebr. הַלְלוּיָהּ hallelujah, czy też halelu-Jáh) – wychwalajcie Jahwe. Wiemy, że mamy za co wychwalać naszego Boga, o czym przypomina nam zwłaszcza okres wielkanocny.

Po koncercie rozpoczęło się nabożeństwo. Kazanie wygłosił ks. Adam Malina.

Następny koncerty w ramach cyklu Muzyka u Dietla – 19 maja w sobotę o 21:00 (w ramach IV Nocy Muzeów). Będzie to tym razem koncert Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna, który wystąpi z koncertem pt. Ach, potrzebuję Cię Serdecznie zapraszamy.

Dodatkowo, podczas Nocy Muzeów, przed występem chóru, o 19.15 z krótkim koncertem wystąpi ponownie pan Zdzisław Smucerowicz, który zaraz po swym koncercie opowie także o naszym zabytkowym instrumencie organowym.

Cykl Muzyka u Dietla jest dotowany przez Miasto Sosnowiec w ramach projektu wspierania inicjatyw kulturalnych na 2018 rok. Za wsparcie Miasta serdecznie dziękujemy.