Jeśli wybierasz się do naszego kościoła po raz pierwszy, to być może zastanawiasz się nad kilkoma pytaniami.
Czy mogę uczestniczyć w ewangelickim nabożeństwie?
Oczywiście, że tak! Możesz uczestniczyć w naszych nabożeństwach i spotkaniach nie będąc członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nie wymagamy żadnej rejestracji, przedstawiania się. Po prostu przyjdź i czuj się swobodnie. Nasze nabożeństwa są otwarte dla ludzi różnych wyznań – wspólnie możemy poszukiwać Boga i cieszyć się Jego obecnością.
Jak wygląda ewangelickie nabożeństwo?
Centralnym punktem każdego nabożeństwa jest kazanie, czyli rozważanie Pisma Świętego. Oprócz tego dużo śpiewamy, ale przede wszystkim modlimy się. Każde nabożeństwo powinno być czasem duchowej refleksji i odnowy, a także chwilami pełnymi radości i szukaniem inspiracji do codziennego życia.
Jak zachowywać się w trakcie nabożeństwa?
Najważniejsze to czuć się swobodnie. W czasie każdego nabożeństwa przeżywamy czas, w którym chcemy słuchać Słowa Bożego oraz wielbić Boga poprzez śpiew i modlitwę. Cały przebieg naszych nabożeństw opisany jest też w śpiewnikach ewangelickich. Zawsze możesz poprosić duchownego lub innych członków zboru o wytłumaczenie niezrozumiałych elementów. Liturgia nabożeństwa jest jednak prosta i przejrzysta.
Czy mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Sakrament jest darem łaski Boga dla każdego człowieka. Aby ten dar przyjąć z godnością, konieczne jest rozumienie jego istoty i otwarte serce. Kościół Ewangelicko-Augsburski cieszy się wspólnotą Wieczerzy Pańskiej z wieloma innymi Kościołami i zaprasza wszystkich chrześcijan do tej wspólnoty. Jeśli wierzysz, że w Sakramencie przyjmujesz prawdziwe ciało i krew Jezusa, wydane dla naszego zbawienia na krzyżu, to zapraszamy do Stołu naszego Pana.
Co mogę zrobić, by dowiedzieć się o ewangelikach więcej?
Najlepiej zapytać, bo nie ma dla nas pytań, których nie powinno się zadawać. Jeśli będziemy potrafili, to zawsze odpowiemy. Możesz zadzwonić, napisać e-mail lub przyjść na nabożeństwo i porozmawiać. Lubimy rozmawiać o Bogu, wierze i życiu.