Ostatni spacer z Dietlem w 2015 r.

W ostatnią sobotę listopada, 28 listopada odbędzie się kolejny i ostatni w tym roku Spacer z Dietlem.

Uczestnicy tego spaceru, jak zwykle, odwiedzą najważniejsze miejsca na Pogoni, miejsca związane z powstawaniem Sosnowca oraz Zagłębia, po prostu miejsca Henryka Dietla.
Spacer zaczyna się zwiedzaniem budynku Szkoły Realnej z 1895r. Szkoła ta, założona w 1894r. przez H.Dietla i zbudowana w całości za jego pieniądze, a następnie przekazana Państwu (wtedy Rosji) była pierwszą szkołą średnią w Zagłębiu Dąbrowskim. Umożliwiła kształcenie kadry technicznej potrzebnej w rozwijającym się zagłębiowskim przemyśle.
Następnie spacerowicze udają się do cudownego Pałacu Dietla, zapewne najpiękniejszego zabytku w mieście oraz do naszego kościoła (miejsca również bardzo interesującego!), gdzie dowiadują się co nieco o ewangelicyzmie i ewangelikach. Spacer kończy się w Mauzoleum Dietla na cmentarzu ewangelickim.

Spacery, organizowane od 2014 r., przez Cudotwórnię Events (początkowo z dofinansowaniem UM w Sosnowcu) są wspaniałym sposobem by zobaczyć piękne budynki od wewnątrz oraz by poznać (może nieznaną ?) historię o niemieckim przemysłowcu, który współtworzył Sosnowiec…

Warto zwrócić uwagę, że obecnie wejście do budynku Szkoły Realnej jest praktycznie niemożliwe dla turystów indywidualnych, a spacery z Dietlem są jedyną taką szansą by zobaczyć budynek najstarszej szkoły średniej w regionie. Prawdopodobnie listopadowy spacer będzie ostatnią taką szansą w ogóle, bowiem na spacerach w 2016 roku, z przyczyn niezależnych od organizatorów, nie będzie możliwości zwiedzanie Szkoły.

Jeśli chodzi o Pałac, nasz kościół i mauzoleum to są one dostępne dla zwiedzających (po uprzednim zgłoszeniu się). Jednak zwiedzanie grupowe z przewodnikiem najważniejszych Dietlowskich miejsc jednego dnia ma z pewnością wiele zalet!

Dlatego, tych, którzy jeszcze nie przespacerowali się z Dietlem, serdecznie do tego zapraszamy.

Szczegóły na stronie organizatora: http://www.cudotwornia.com