2 października, w 19. niedzielę po Trójcy Świętej, kościół luterański obchodził Dziękczynne Święto Żniw.
W podniosły nastrój świątecznego nabożeństwa wprowadziły nas dedykowane specjalnie na to święto pieśni, takie jak „O Boże, Ty nam wszystko dajesz” (ks. Kaspar Neumann, ŚE 251) czy dobrze znana chyba wszystkim Polakom „Czego chcesz od nas, Panie za Twe hojne dary?” (ŚE 248) ze słowami wiersza Jana Kochanowskiego. Udekorowany płodami ziemi ołtarz, na nim: kwiaty, liczne owoce i warzywa, a także bochenek chleba – to wszystko symbolizowało chleb powszedni, którym stale obdarza nas Stwórca i za który winniśmy bezustannie dziękować.
Centralnym punktem nabożeństwa była jednak Wieczerza Pańska oraz kazanie proboszcza, ks. dra Adama Maliny.
Dziękczynne Święto Żniw obchodzone jest corocznie w pierwszą niedzielę po „Świętym Michale” – czyli po 29 września. W związku z tym święto to wypada najczęściej w pierwszą niedzielę października, lub sporadycznie w niedzielę 30 września. Święto to obchodzone przez ewangelików (luteran oraz reformowanych), a także wielu innych protestantów – m. in. baptystów i adwentystów z całego świata.
Święto to ma uzasadnienie biblijne – odwołując się do Księgi Wyjścia:
„Trzy razy w roku będziesz świętował na moją cześć. Będziesz przestrzegał Święta Przaśników. Siedem dni jeść będziesz przaśniki, jak ci rozkazałem, w wyznaczonym czasie miesiąca Abib, bo podczas niego wyszedłeś z Egiptu. A niech się nie pokazują przed obliczem moim z próżnymi rękami. I Święta Żniw, pierwszych plonów prac twoich, z tego, coś wysiał na polu. I Święta Zbiorów z końcem roku, gdy zbierzesz plony twoje z pola.” (2 Mż 23,14-19)
Oprócz dziękowania Bogu za ofiarowane dary, przystrajania ołtarzy plonami roli, w kościołach przeprowadzane są często zbiórki na cele charytatywne. W tym roku zbierano na wsparcie ewangelickich domów opieki.
Poniżej kilka zdjęć ołtarza w naszym kościele udekorowanego na nasze uroczystego nabożeństwo.