Drzewa z cmentarza ewangelickiego mogą dostać tytuł Drzewa Roku

Potężne i malownicze buki z naszego sosnowieckiego cmentarza walczą z piętnastką konkurentów o tytuł Drzewa Roku. Konkurs, organizowany przez Klub Gaja, wystartował po raz 10. Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w europejskim Tree of the Year. Głosowanie trwa do końca czerwca.

Dwa stare drzewa z naszego cmentarza, pamiętające być może czasy nawet powstania listopadowego, a na pewno Wiosny Ludów znalazły się w finale konkursu na Drzewo Roku. To wielkie wyróżnienie dla całego Sosnowca, ale także i dla naszego ewangelickiego cmentarza, który powstał w 1894 r., gdy buki rosły już tu co najmniej 50 lat…

Nazwa „Smutni bracia” nawiązuje i do ulicy Smutnej, przy której jest zlokalizowany cmentarz, i do charakteru miejsca – cmentarz, i wreszcie do kształtu drzew, przypominających raczej wierzby płaczące niż buki. Ale to właśnie decyduje o wyjątkowości tych organizmów, jednych z najstarszych w naszym mieście.

Smutnych Braci do konkursu Drzewa Roku zgłosił Przemysław Bartos, autor bloga „Przyroda dla Sosnowca”.

 

GŁOSUJ, KLIKNIJ TUTAJ
www.drzeworoku.pl

 

Głosowanie na Drzewo Roku trwa od 1 do 30 czerwca, na stronie www.drzeworoku.pl. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Organizatorem jest Klub Gaja.

Artykuł opracowany na podstawie posta zamieszczonego na portalu www.sosnowiec.pl

http://www.sosnowiec.pl/miasto/aktualnosci/k1,17,wiadomosci/id,17054,pamietaja_historie_sosnowca_teraz_walcza_o_tytul_drzewa_roku.html