Zbiórka na Fundusz Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

Jak co roku rusza w całym naszym Kościele w Polsce zbiórka środków na cele remontowe naszych zabytkowych kościołów i kaplic.

Po Wielkanocy rozpoczyna się zawsze w Kościele luterańskim w Polsce, trwająca do Świąt Zesłania Ducha Świętego zbiórka na cele remontowe naszych obiektów. Dotyczy to zwłaszcza małych parafii, które same nie są w stanie udźwignąć kosztów remontów dużych zabytkowych obiektów. Choć luteran jest w Polsce bardzo mało, to jeżeli w całej Polsce zbierzemy wpłaty na ten cel powstanie suma, z której będzie można zrealizować kilka – kilkanaście przedsięwzięć. Taki jest też cel ogólnopolskiej zbiórki na Fundusz Bratniej Pomocy.

Co roku zbiórka jest podsumowywana w dzień Święta Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, obchodzonego przez luteran w całej Europie Środkowej (w Polsce wypada ono w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej; w ten sam dzień rzymscy katolicy obchodzą święto Bożego Ciała). Wtedy pieniądze są także dzielone przez zgromadzenie przedstawicieli Kościoła (Zjazd Bratniej Pomocy) na najbardziej potrzebujące parafie.

Prosimy Was o składanie ofiar i proponujemy dwie możliwości:

  1. Przelew na konto naszej parafii z dopiskiem – „ofiara na BPGA”
  2. Złożenie ofiary poprzez system szybkich przelewów znajdujący się na stronie www.bik.luteranie.pl/pl/darowizny.html

O samym Gustawie Adolfie – kim był i co zrobił dla ewangelików ten szwedzki król oraz czemu zbiórka nosi akurat jego imię, przeczytasz tutaj.


Poniżej zamieszczamy apel Prezesa Zarządu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa na 2021 rok.


Zbiórka funduszy na prace remontowe w parafiach.

„Dobrze czyńmy wszystkim, a najwięcej domownikom wiary”. Ga 6,10

Wtedy Pan poruszył ducha Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judei, i ducha arcykapłana Jozuego, syna Jehosadaka, i ducha całej reszty ludu, tak że przyszli i podjęli pracę koło domu Pana Zastępów, swojego Boga”. Ag 1,14

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie!

Nasz Bóg jest Bogiem cudów! On wciąż, nieustająco przez wieki porusza serca całego swojego ludu dla dobrych celów. Tego doświadczyliśmy i my w trakcie zeszłorocznej zbiórki, zorganizowanej z powodu pandemii w całkowitym zamknięciu. Poeta ks. Jan Twardowski w jednym ze swoich wierszy napisał: „kiedy Bóg zamyka drzwi, otwiera okno”. Nie mogliśmy wejść przez drzwi naszych kościołów, ale mogliśmy wspomóc dzieło Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa przez okienka witryn internetowych naszych banków. I to wspomóc w sposób rekordowy!

Pozwólcie zatem, że jako zarząd podziękujemy za Waszą hojność, otwartość serc, ale również podtrzymywanie ewangelickiej tradycji Bratniej Pomocy, która pomaga w remontach naszych kościołów i plebanii.

Wierzymy, że i w tym roku Bóg poruszy serca każdej ewangelickiej rodziny. Poruszy, aby połączyć nas w geście solidarności z tymi, którzy zamierzają realizować prace remontowe w wielu parafiach, we wszystkich diecezjach naszego Kościoła.

Chcemy zabezpieczyć i doprowadzić do należytego stanu technicznego nasze kościoły, miejsca „przybytku Bożego”. Jesteśmy pewni, że nie pozostawicie naszego apelu bez odzewu.

Prosimy Was o składanie ofiar i proponujemy dwie możliwości:

  1. Przelew na konto waszej parafii z dopiskiem – „ofiara na BPGA”
  2. Złożenie ofiary poprzez system szybkich przelewów znajdujący się na stronie www.bik.luteranie.pl/pl/darowizny.html

Niech Was Bóg błogosławi!

Za Zarząd

bp Marcin Makula