W piątek 12 czerwca w naszym kościele gościliśmy wycieczkę uczniów III klas z Gimnazjum nr 25 w Sosnowcu.
Gimnazjum nr 25 w Sosnowcu, które prowadzi klasy dwujęzyczne, mieści się w tym samym budynku, co IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Budynku przy Placu Zillingera, czyli tzw. „Nowym Staszicu”. Od kilku lat gimnazjum i liceum tworzą jeden Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu, ale historia współpracy obydwu szkół jest dużo dłuższa. Już prawie 15 lat przy popularnym Staszicu działa gimnazjum, do którego uczniowie przychodzą z jedną myślą – zostać później staszicakiem, czyli uczniem najstarszej szkoły średniej w Zagłębiu.
Ten sam budynek, a nawet Ci sami nauczyciele, wszystko to powoduje, że gimnazjaliści też czują się częścią staszicowskiej historii. A jest to bogata historia , która swój początek ma w osobie Henryka Dietla, fundatora naszego kościoła i opiekuna parafii. Powstałe w 1919 r. Państwowe Gimnazjum im. Staszica, którego kontynuatorem jest IV LO, powstało przecież na podwalinach, założonej w 1894 r, Szkoły Realnej, pierwszej szkoły średniej w regionie, założonej przez Dietla. W 1895 r. szkoła przeniosła się do stojącego na rogu Mariackiej i Żeromskiego wspaniałego budynku, wybudowanego w całości za pieniądze Dietla. Również on z własnej kieszeni łożył na pensje wszystkich nauczycieli oraz wspierał finansowo wielu uczniów.
Staszicowska młodzież pamięta o swoim założycielu, w szkole działa mini-muzeum z dokumentami i pamiątkami związanymi z powstaniem szkoły. Licealiści uczą się o zasługach Dietla na lekcjach historii. Nic więc dziwnego, że także gimnazjaliści postanowili iść w ich ślady. Dlatego właśnie przybyli do naszego kościoła, by nieco więcej dowiedzieć się o Henryku Dietlu – i co to właściwie oznacza, że był on ewangelikiem.
Uczniów z ich opiekunem, nauczycielką historii, panią profesor Sławomirą Dziewięcką przywitali ks. Łukasz Ostruszka oraz kościelny Paweł Nalepa.
Ksiądz najpierw zapytał gimnazjalistów, z czym kojarzą im się pojęcia ewangelicyzm i ewangelicy. Następnie wyjaśnił jak my sami rozumiemy te pojęcia. W czasie wizyty w naszym kościele gimnazjaliści wysłuchali także krótkiej prelekcji Pawła Nalepy o dziejach ewangelicyzmu w Polsce i w Zagłębiu oraz o historii budynku naszego kościoła. Ks. Łukasz Ostruszka opowiedział także o życiu duchowym naszego zboru. Odwiedzający dowiedzieli się o sławnych Polakach-ewangelikach oraz że to ewangelikom zawdzięczamy wspólne śpiewanie w kościołach, choinkę, a nawet… obchodzenie urodzin. Ks. Łukasz Ostruszka odpowiedział na wiele nurtujących naszych gości pytań.
Z pewnością wizyta była owocna dla uczniów. „Najważniejsze jest to, by się nawzajem poznawać, przestać się siebie obawiać i dzięki temu móc innych szanować” stwierdził ks. Łukasz Ostruszka.
Również dla naszego wikariusza oraz kościelnego czas spędzony z młodzieżą był ciekawą lekcją – lekcją jak ewangelicy są postrzegani przez społeczeństwo, w którym żyją.
Poniżej kilka zdjęć z pobytu gimnazjalistów w murach naszego kościoła.