Jak co roku otwarliśmy dla zwiedzających Mauzoleum Dietlów.
1 listopada mauzoleum odwiedziło z pewnością ponad 200 osób. W tym roku grobowiec Dietlów był otwarty dwa dni – w Pamiątkę Umarłych (1 XI, wtorek) oraz 2 listopada, w środę, gdy rzymscy katolicy świętują Dzień Zaduszny.
We wtorek mauzoleum otwarte było od 11.30 do. 19.00. Przez te kilka godzin po mauzoleum oprowadzali nasi parafianie. Zarówno starsi, jak i młodsi, ci którzy są w Parafii od dziesięcioleci, i ci którzy są od zaledwie kilkunastu miesięcy. Nie zabrakło wśród nich prawdziwych pasjonatów historii Sosnowca, dlatego też zwiedzający z zaciekawieniem słuchali opowieści o jednej z najważniejszych osób w historii miasta. Można było zobaczyć płyty nagrobne Dietla i jego rodziny: żony Klary, szwagra Richarda Jacob oraz Helene Jacob, żony Richarda. W mauzoleum jest też wiele pustych miejsc, przygotowanych do umieszczenia w nich kolejnych trumien – rodzina musiała uciekać z Polski w 1945r., do Sosnowca nigdy nie wrócili. Jak zawsze wielkim zainteresowaniem cieszyły się oryginalne, doskonale zachowane … wieńce pogrzebowe z pogrzebu Henryka Dietla z 1911r. Mimo, że mają aż 105 lat wyglądają, zdaniem wielu, jak by miały lat ..5 🙂
Jednak bezsprzecznie największą było popiersie Dietla, które wróciło do Mauzoleum po prawie rocznej przerwie. Wróciło po renowacji, z … nosem. Przypominamy, że popiersie straciło nos w 1945r., na skutek działań wyzwalającej Mauzoleum Dietlów Armii Czerwonej. Jeden z jej żołnierzy tak wczuł się w walkę z Niemcami, że postanowił swój gniew przelać na popiersie nieżyjącego już wtedy od 36 lat Dietla. Od tamtej pory do niedzieli popiersie było bez nosa, a że Henryk Dietel nos posiadał, (co wiemy bezsprzecznie z zachowanych fotografii), postanowiliśmy popiersie oddać do renowacji. Po kilkumiesięcznej naprawie w pracowni konserwatorskiej pana Szymonowicza z Pałacu Dietla, 30 października popiersie wróciło na cokół i 1 listopada mogło już cieszyć oczy zwiedzających.
Z kolei w środę, 2 listopada Paweł Nalepa, nasz kościelny przewodnik zorganizował 2 wycieczki otwarte dla wszystkich, podczas których można było nie tylko zwiedzić mauzoleum i posłuchać o Dietlu, ale też zobaczyć groby innych wybitnych sosnowieckich ewangelików – w tym m.in. Schoenów, Lamprechtów, Meyerholdów czy Waldemara Zillingera.
W czasie otwartych drzwi oraz środowych wycieczek zbierano pieniądze na remont mauzoleum oraz innych obiektów zabytkowych położonych na cmentarzu.
Dziękujemy serdecznie za hojne serca, które wsparły ten cel, a także dziękujemy wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas oprowadzając po mauzoleum i kwestując.