Zapraszamy wszystkich 12 marca o godz. 11:00 na koncert muzyki organowej, który otworzy tegoroczny sezon muzycznych wrażeń w Sosnowcu w ramach Muzyki u Dietla.
W drugą niedzielę Wielkiego Postu, (Niedzielę Reminiscere), 12 marca, przed naszym nabożeństwem (które zaczyna się o 11:30), odbędzie się pierwszy z cyklu koncertów Muzyki u Dietla – edycji Reformacyjnej. Będzie to jeden z trzech minikoncertów – Poranków Muzycznych u Dietla. Te krótkie (30-minutowe) koncerty organowe (lub z wykorzystaniem także innych instrumentów) nie tylko pozwolą odtworzyć klimat dawnych lat oraz dadzą możliwość obcowania z muzyką klasyczną na najwyższym poziomie, ale też z pewnością zapewnią wiele muzycznych i duchowych wrażeń. Poranki Muzyczne zaczynać się będą zawsze o 11:00, czyli pół godziny przed nabożeństwem.
Tym razem czeka nas muzyczna uczta w wykonaniu Pana Zdzisława Smucerowicza, organisty, prawdziwego wirtuoza tego instrumentu. Pan Smucerowicz zaprezentuje nam pasyjną muzykę organową (w tym m.in. utwory najbardziej płodnego kompozytora, ewangelika J.S. Bacha).
Jeżeli ktoś waha się i nie wie, czy warto posłuchać organów w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza, prawdopodobnie ten krótki film (także z naszego kościoła) – rozwieje jego wątpliwości.
Warto przyjść na nasz koncert także po to, by usłyszeć jak brzmi nasz instrument organowy. Nasze 7-głosowe organy firmy Schlag & Söhne są prawdziwą dumą naszego kościoła. Oryginalny instrument z 1886 r. jest jednym z najstarszych w Sosnowcu. Mimo, że mały i niepozorny pokazuje podczas koncertów jak wielka drzemie w nim moc.
Wstęp wolny dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy.
Cykl koncertów Muzyka u Dietla, które odbędą się w tym roku, to tzw. edycja Reformacyjna, związana z jubileuszem 500-lecia Reformacji. Koncerty te poruszać będą tematykę religijną – będzie to zarówno muzyka dawna (w tym organowa) jak i np. muzyka gospel. A wszystko to odnosić się będzie to dziedzictwa Reformacji – także (a może przede wszystkim) w zakresie muzycznym. To bowiem właśnie Reformacja stworzyła nowoczesną pieśń kościelną, pierwsze śpiewniki i to ewangeliccy artyści byli najbardziej płodnymi kompozytorami doby Renesansu, Baroku i Oświecenia. Szczegóły pozostałych koncertów zostaną podane niebawem.
Muzyka u Dietla wpisuje się w nasze sosnowieckie obchody 500-lecia Reformacji. Chcemy przez to uświadomić sosnowiczan jak ważna była Reformacja dla rozwoju muzyki ale także jak istotną była muzyka dla rozwoju Reformacji. Poza sferą edukacyjną, wszystkie koncerty zapewnić mają wielu muzycznych wrażeń, czego gwarantem jest dobór profesjonalnych, najlepszych artystów.
Cykl Muzyka u Dietla powstaje dzięki wsparciu Miasta Sosnowca (ze środków budżetowych) w ramach realizacji zadań publicznych na 2017 r. w dziedzinie kultury: – Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta. Środki na ten cel zostały przyznane w ramach postępowania konkursowego, w którym nasza parafia wzięła udział.