Niezwykła Noc Muzeów

W ostatnią sobotę nasz kościół odwiedziły tłumy gości – kolejny raz włączyliśmy się w obchody Nocy Muzeów.

Nasza Parafia III raz z rzędu włączyła się w obchody Nocy Muzeów.W tym roku, z uwagi na Jubileusz 500-lecia Reformacji, obchodom towarzyszył jeszcze wyraźniejszy akcent reformacyjny.

Zaczęliśmy o 17:30 Słowem Bożym, które przeczytał ks. Robert Augustyn, nasz wikary. On też oficjalnie rozpoczął Noc Muzeów. Na początku nasz przewodnik, Paweł Nalepa oprowadził gości po naszym zabytkowym XIX-w. kościele. Pan Paweł opowiedział również czym różni się architektura i wnętrze kościoła ewangelickiego od wnętrza najczęściej występujących w naszym kraju świątyń rzymsko-katolickich i z czego te różnice wynikają.

Następnie zwiedzający mogli zobaczyć wystawę starych ksiąg – XIX-wiecznych Biblii, śpiewników kościelnych – polsko i niemieckojęzycznych (w tym perełka – śpiewnik H. Dietla!) i ksiąg parafialnych (akty chrztów i śmierci). Zwłaszcza te ostatnie były bardzo ciekawe – pisane po rosyjsku, potem po niemiecku, wreszcie po polsku – obrazowały przemiany polityczne, które dokonywały się w Sosnowcu na początku XX w. Księgi sprawiały wrażenie pisanych na komputerze, tak piękny był bowiem charakter pisma w nim zamieszczonego. Dziś już się tak nie pisze…

Po raz pierwszy pokazano także Agendy („podręczniki” dla księży) należące do naszego pierwszego stałego duchownego – ks. Uthke i zawierające jego własnoręczne notatki!

Reformacja to słowo. Ale Reformacja to także muzyka. Z uwagi na Rok Reformacji zapewniliśmy jeszcze więcej niż zwykle muzycznych wrażeń!

Główną atrakcją był bez wątpienia Koncert muzyki Gospel, w wykonaniu Gwiazdy wieczoru –  Wrocławskiego Chóru Gospel pod dyrekcją Rafała Rudawskiego. Koncert odbył się w ramach cyklu Muzyki u Dietla – i był dotowany przez Miasto Sosnowiec w ramach programu wspierania inicjatyw kulturalnych. Kilkanaście osób wykonało piosenki znane, utwory z XX w. a nawet wywodzące się jeszcze z XIX-wiecznej Ameryki i kultury czarnych niewolników. Nie zabrakło również nowych aranżacji znanych utworów i całkowicie nowych pieśni. Zespół porwał wszystkich do wspólnego klaskania a nawet śpiewania. Nie pozwolono mu zejść ze sceny bez bisu – tak bardzo się wszystkim jego występ podobał!

 

Ok. 22:15, tradycyjnie już wystąpił Pan Zdzisław Smucerowicz, wirtuoz organów. Z werwą przywitał nas kilkoma wspaniale wykonanymi utworami, w tym bardzo znanym – Toccatą i fugą d-moll (BWV 565) Jana Sebastiana Bacha (najbardziej chyba znanego ewangelickiego kompozytora). Zabrzmiały także m.in. Preludium z Te Deum M.A. Charpentiera.

Po 30-minutowym koncercie zaprosił najbardziej wytrwałych (była już prawie 23) na górę by opowiedzieć o naszym zabytkowym XIX-wiecznym instrumencie Świdnickiej firmy Schlag und Sohne. Pan Smucerowicz wytłumaczył z czego organy są zbudowane i jak działają. Otworzył szafę organową – mogliśmy zobaczyć poruszający się rytmicznie miech, dowiedzieć się dlaczego jest on obciążony tyloma ciężkimi cegłami, co to jest kalikowanie i z czego wykonane są piszczałki. Zgromadzone około 15 osób na chórze  z podziwem i zaciekawieniem słuchało muzyki i opowieści naszego wirtuoza. Gwiazdorski pokaz ubarwiony opowieścią pana Zdzisława nosił nazwę… Schlag by to trafił.

Pan Smucerowicz zapowiedział już, że nie zabraknie go za rok, na kolejnej odsłonie Nocy Muzeów!

Między obiema porcjami muzyki, czas zapełnił prowadzący imprezę, Paweł Nalepa, który przedstawił krótką prezentację multimedialną – Znaczenie Reformacji. Dowiedzieliśmy się, ile Europa i my sami zawdzięczamy Reformacji.

Było można również samodzielnie zwiedzać kościół, brać udział w Quizie-konkursie z nagrodami, czytać tezy Marcina Lutra i głosować czy się z nimi zgadza, czy nie.

Podczas tegorocznej edycji odwiedziło nas co najmniej 119 osób (tyle osób pobrało przy wejściu karteczki z tezami Lutra; szacujemy jednak, że zwiedzających było około 150 – niektórzy wchodząc nie pobierali karteczek). Koncertu zespołu Gospel słuchało ponad 80 osób. Z kolei w sondzie nt. 95 tez Lutra wzięło udział 70 osób (szczegóły wkrótce).

Następna edycja Nocy Muzeów już za rok. Ale już wcześniej czekają nas kolejne atrakcje. 24 czerwca zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi w naszym kościele!

Dziękujemy I like Zagłębie oraz Marcie Palarz za udostępnienie zdjęć.