Otwarte Drzwi naszego kościoła

W sobotę i niedzielę 24-25 czerwca praktycznie wszystkie parafie diecezji katowickiej – od Brzegu do Nowego Sącza otworzyły swoje drzwi dla gości. Do akcji włączył się także nasz sosnowiecki kościół.

Akcja Otwarte Drzwi Kościołów Ewangelickich zainicjowana została przez Diecezję Katowicką naszego kościoła, w związku z obchodami jubileuszu 500-lecia Reformacji. Miała na celu pokazać mieszkającym obok nas nie-ewangelikom, że jesteśmy i działamy.

W obrębie Województwa Śląskiego (duża część parafii Diecezji Katowickiej znajduje się w tym województwie) do akcji włączyły się też władze samorządowe na szczeblu wojewódzkim oraz województwie instytucje kultury. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach wydał specjalną mapę z zaznaczonymi wszystkimi kościołami luterańskimi naszego województwa, przygotowano również foldery o kilkudziesięciu kościołach z diecezji – w tym o kościele w Sosnowcu. Materiały te były rozdawane za darmo odwiedzającym ewangelickie świątynie.

Akcja w Sosnowcu potrwała dwa dni. Pierwszego, w sobotę zaczęliśmy o 17:00. Najpierw przez pół godziny nasz przewodnik Paweł Nalepa opowiadał o wyglądzie i wyposażeniu świątyń ewangelickich na przykładzie naszego kościoła. Pokrótce przedstawił też historię budynku kościoła i zagłębiowskiej społeczności ewangelickiej.

o 17:30 rozpoczęła się I tura pytań. Uczestnicy spotkania, nasi goście pytali przede wszystkim o ewangelicką duchowość, zwyczaje, teologię.

o 18:00 z kolei rozpoczęła się prawie godzinna prezentacja Pawła Nalepy “Jak to było z tym Lutrem?” w której przedstawił sytuację Kościoła w końcu Średniowiecza oraz poruszył kwestie teologiczne które legły u podstaw gwałtownej reakcji Marcina Lutra w 1517r. Nawet, jeżeli ludzie wiedzą, że Luter wystąpił przeciwko nadużyciom odpustowym, to nie do końca mają świadomość co owe nadużycia oznaczały – tłumaczy Paweł Nalepa, który postanowił dlatego właśnie przygotować taką historyczno-teologiczną prezentację. Miałem świadomość, że tematyka może być cokolwiek trudna i wymagająca, ale zaryzykowałem. Bez wiedzy co Luter piętnował nie można dobrze zrozumieć jego motywów i całej historii Reformacji. Wydaje się, że pomysł się sprawdził, bowiem mimo, że podczas prezentacji nie było zbyt wielu osób, to te które na niej pozostały, wydawały się bardzo zainteresowane. Dały się też słyszeć pojedyncze głosy, że poruszany temat był ciekawy.

O 19:00 rozpoczęła się druga tura pytań. Tym razem prowadził ją nasz wikariusz, ks. Robert Augustyn, który był tego dnia obecny także na Otwartych Drzwiach Kościoła w Szopienicach.

O 19:30 wystąpiła gwiazda dnia – organista i kompozytor Pan Zdzisław Smucerowicz. Pan Smucerowicz nie raz występował już w naszym kościele i dawał wspaniałe koncerty. Tak było i tym razem – przez pół godziny zagrał bardzo znane utwory ewangelickich kompozytorów. Koncert poprzedziło krótkie wprowadzenie na temat Reformacji w muzyce kościelnej. Koncert otworzył Warownym grodem Marcina Lutra – hymn luteran na całym świecie. Zabrzmiały utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerzego Fryderyka Haendla oraz najwybitniejszego chyba (a na pewno najbardziej pracowitego) kompozytora wszech czasów – Jana Sebastiana Bacha. Bach nazywany jest największym teologiem wśród muzyków i największym muzykiem wśród teologów. Dziś ciężko wyobrazić sobie czym byłaby muzyka kościelna bez J.S.Bacha. Ale prócz niemieckich kompozytorów zabrzmiały też utwory polskich renesansowych kompozytorów ewangelickich, by pokazać, że Polacy nie gęsi, też swój język mają… Po raz pierwszy w naszym kościele zabrzmiały utwory Wacława z Szamotuł oraz Mikołaja Gomółki (utwory te pisane były na chór, dlatego Pan Zdzisław Smucerowicz dokonal ich transkrypcji na organy). Utwór tego ostatniego, Nieście chwałę mocarze na podstawie psalmu 29 zakończył cały koncert.

O 20:00 rozpoczęła się kolejna prezentacja, tym razem o roli Reformacji, jaką wywarła na rozwój Polski i Europy. Trudno bowiem sobie wyobrazić europejską naukę, literaturę, kulturę i gospodarkę bez dokonań Reformacji.

Ostatni goście wyszli z naszego kościoła parę minut przed 21:00, co pokazuje iż poruszane podczas otwartych drzwi tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Były osoby, które spędziły w naszym kościele blisko 4 h…

Co ciekawe jednym z niespodziewanych gości, który odwiedził nasz kościół w sobotę był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Biskup Kościoła ks bp. Jerzy Samiec. Ksiądz Biskup odwiedził nasz kościół w towarzystwie swojej małżonki, Beaty Michałek, która… pochodzi z naszej sosnowieckiej parafii. Cieszymy się niezmiernie z wizyty Księdza Biskupa, któremu mamy nadzieję, spodobał się wystrój naszego kościoła.

 

Goście podczas zadawania pytań. Fot. Michał Kusiak

Wśród gości, którzy odwiedzili nasz kościół byli także ks. bp. Jerzy Samiec i jego małżonka. Fot. Michał Kusiak

Paweł Nalepa opowiada o Reformacji. Fot. Michał Kusiak

Goście podczas prezentacji o historii Reformacji. Fot. Michał Kusiak

Zdzisław Smucerowicz podczas swojego koncertu. Fot. Michał Kusiak

Organista podczas gry. Fot. Michał Kusiak

Fot. Michał Kusiak

Drugiego dnia, w niedzielę, nasz kościół był otwarty od 10:30 do 13:30. Tym razem odwiedziła nas wycieczka Centrum Doskonalenia Nauczycieli z Sosnowca pod opieką sosnowieckiego historyka i  przewodnika Grzegorza Onyszki. Dla wielu osób była to pierwsza wizyta w naszym sosnowieckim kościele.

Kolejnym punktem akcji było nabożeństwo niedzielne połączone ze spowiedzią i komunią świętą, otwarte dla wszystkich. Poprowadził je i kazanie wygłosił, ks. Robert Augustyn. Po nabożeństwie był jeszcze czas na rozmowy, pobieranie ulotek, robienie zdjęć. Cała akcja skończyła się o 13:30.

Podczas niedzielnego nabożeństwa. Fot. Marta Palarz

Niedzielne nabożeństwo. Na ambonie ks. Robert Augustyn. Fot. Marta Palarz.

Podczas obydwu dni nasz kościół odwiedziło co najmniej 89 osób. Tyle osób wchodząc pobrało karteczki z poszczególnymi tezami Marcina Lutra lub ewangelickimi “solami”. Wśród tej grupy 50 osób zgodziło się wziąć udział w naszej sondzie i wypowiedziało się, czy zgadzają się, czy nie z wylosowanymi tezami. Szczegóły sondy podamy niebawem.

Podczas obydwu dni można było wziąć udział w quizie biblijnym lub konkursie reformacyjnym “Ile o nas wiesz?”. W tym drugim wzięło udział około 10 osób. Najlepsze z nich otrzymały drobne nagrody.

Uważamy że cała akcja była bardzo udana, dlatego nie wykluczamy jej ponownego przeprowadzenia w przyszłości.