W niedzielę 3 września w naszym kościele odbył się niesamowity koncert z cyklu Bach – Muzyka i Słowo.
W niedzielny wieczór około setki przybyłych gości w świat muzyki baroku zabrał Zespół Wokalny Contento Core, pod Dyrekcją Pani Marii Piotrowskej-Bogaleckej. Contento Core to jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów specjalizujących się w muzyce dawnej. Podczas koncertu zespołowe soprany, alty, tenory i basy wspomagane były instrumentami: na violi da gamba (barokowy instrument strunowy, zbliżony do wiolonczeli) zagrała Justyna Młynarczyk, a na pozytywie („przenośne organy”) – Tomasz Ploch.
Wykonane zostały utwory Bacha, nie tylko najbardziej znanego Jana Sebastiana, lecz także innych kompozytorów z utalentowanej Bachowskiej rodziny. Jan (Johann) Sebastian Bach (1685-1750) miał kilkanaścioro dzieci, z których co najmniej pięcioro zostało kompozytorami (byli to synowie; córki też zajmowały się muzyką, ale jako kobiety nie mogły zostać kompozytorami). Jednak rodzina Bachów była związana z muzyką już znacznie wcześniej. Ojciec, dziadek i pradziadek Johanna Sebastiana też byli dobrze opłacanymi i znanymi muzykami. Koncertowali często na książęcych dworach. Tylko prapradziadek J.S. Bacha – Veit Bach (ok.1550-1619) był z zawodu młynarzem, ale … także był znany z gry na instrumentach. W czasie koncertu muzyka Johanna Sebastiana przeplatana była z utworami jego dwóch wujów – Johanna Christopha oraz Johanna Michaela – także wybitnych kompozytorów.
Jeśli w rodzinie Bachów ktoś nie był kompozytorem (czyli nie pisał własnej muzyki), to był bardzo dobrym muzykiem, czyli wykonawcą muzyki. Praktycznie nie zdarzało się, że ktoś z Bachów nie koncertował. A jeśli coś takiego miało miejsce, to taki Bach zajmował się … wytwarzaniem instrumentów – mówił podczas koncertu prowadzący imprezę Wojciech Apel.
Koncert odbył się bowiem w formule Muzyka i Słowo – gdzie muzyczne utwory przeplatane były fragmentami Biblii czytanymi z ambony przez ks. dra Adama Malinę oraz krótkimi informacjami pana Wojciecha Apela na temat twórczości Bachów oraz ewangelicyzmu. Rodzinę Bachów oprócz muzyki, łączyła bowiem jeszcze jedna rzecz – wszyscy, poczynając od założyciela rodu Veita byli ewangelikami i w swoim życiu starali się żyć blisko Chrystusa. Sam Veit (być może Węgier) jako ewangelik musiał uciekać przez habsburskimi prześladowaniami na teren ewangelickiej Turyngii. Johann Sebastian jest przez wielu nazywany Piątym Ewangelistą, bowiem praktycznie wszystkie jego utwory oparte były na konkretnych urywkach Pisma Świętego. Na każdą niedzielę przygotowywał nowy motet lub kantatę.
O tym wszystkim właśnie opowiadał Pan Wojciech Apel. Korzystając z prezentacji multimedialnej przybliżył także powody, dla których Bachowie komponowali – zasady ewangelicyzmu i osobista relacja z Chrystusem wymagały od nich działania, działania poprzez muzykę. Słuchaczom koncertu przybliżone zostały także same ewangelickie zasady: Tylko Pismo, Tylko Łaska przez Wiarę, Tylko Chrystus, Tylko Słowo. Partie wokalne wykonywanych utworów zostały przetłumaczone na język polski (były dostępne w licznych programach koncertu oraz wyświetlane na ekranie) – by uczestnicy mogli zrozumieć co faktycznie „znajdowało” się w utworach Bachów.
J.S. Bach tworząc, wręcz dosłownie inspirował się Biblią. Komponując, czytał Biblię i robił na jej kartach swoje notatki (przemyślenia) do czytanego fragmentu. Właśnie dlatego na koncercie można było zobaczyć (a później nawet podotykać) faksymile jego osobistej Biblii.
Koncert odbył się w ramach tegorocznej, Reformacyjnej edycji Muzyka u Dietla – serii koncertów organizowanych przez naszą parafię, a dofinansowanych przez Miasto Sosnowiec.
Poniżej kilka zdjęć z koncertu.