Wycieczka Śladem ewangelików po Pogoni

W sobotę 21 października odbyła się piesza wycieczka Śladem Ewangelików po Pogoni.

Wycieczka ta była drugą odsłoną projektu realizowanego przez Parafię dzięki dotacji Miasta Sosnowiec w ramach V Edycji Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. (Program ten realizowany jest przez Miejski Dom Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu, który przyznał na projekt Parafii dotację.)

W ramach tego projektu 8 kwietnia odbyła się już jedna wycieczka pieszo-autokarowa po Pogoni i Zagłębiu (relacja z wycieczki tu). Tym razem wycieczka była krótsza, bo obejmowała jedynie Pogoń.

Wycieczka zaczęła się o godz. 10:00 pod Mauzoleum Dietla na cmentarzu ewangelickim.

Heinrich Dietel był niemieckim przemysłowcem, który pod koniec XIX w. zamieszkał w powstającym wtedy Sosnowcu. Ten właściciel pierwszej w Rosji fabryki wełny czesankowej był wielkim społecznikiem, mecenasem sosnowieckiej społeczności ewangelickiej, budowniczym sosnowieckiego kościoła. Był jednym z najbogatszych ludzi w Królestwie Polskim i tak naprawdę jednym z założycieli Miasta Sosnowiec. Kiedy mieszkał w Sosnowcu – a więc w latach 1879-1911 – w naszym mieście nie było chyba żadnej inwestycji, której by nie wspierał – niezależnie czy były to kościoły rzymsko-katolickie, prawosławne cerkwie, czy liczne szkoły.

Przed Mauzoleum. Fot. Michał Kusiak

W Mauzoleum. Fot. Michał Kusiak

W Mauzoleum. Fot. Artur Babik

Przy grobach Dietlów. Fot. Michał Kusiak

W krypcie Mauzoleum. Fot. Michał Kusiak

Po zwiedzeniu Mauzoleum i dowiedzeniu się o rodzinie Dietlów, grupa zobaczyła groby innych zasłużonych ewangelików: przemysłowców (rodzina Schoenów, Mauve, Lamprecht, grób Konrada Gampera czy Mauzoleum Meyerholdów), pedagogów (Waldemar Zillinger) czy księży (grób ks. Uthke i ks. Tytza).

Na cmentarzu. Fot. Artur Babik

Przy grobach przemysłowców. Fot. Michał Kusiak

Następnie grupa udała się w stronę założenia parkowego Dietla (ul. Żeromskiego). Przewodnik pokazał, jak wyglądał Park Dietla w czasach swojej świetności, przed II wojną św., gdy wydawano pocztówki z widokiem parku.

W dawnym parku Dietla. Fot. Artur Babik

Na trasie. Fot. Dariusz Jurek

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się budynek słynnej Szkoły Realnej. Była to pierwsza szkoła średnia w naszym regionie, a jej budynek był wtedy najnowocześniejszym w Królestwie Polskim. Od kwietnia budynek jest w rękach prywatnych i nie jest udostępniony do zwiedzania – trwają tam przygotowania do remontu, ale grupa stanęła w pobliżu, gdzie wysłuchała o powstaniu szkoły, informacji o jej wyposażeniu czy o jej słynnych uczniach i nauczycielach. Przewodnik demonstrował ilustracje i zdjęcia – te archiwalne z roku oddania budynku jak (1898r.) jak i te współczesne (z 2016r.).

Budynek d. Szkoły Realnej. Fot. Dariusz Jurek

Pod d. Szkołą Realną. Fot. Artur Babik

Grupa przeszła w okolice fabryki Dietla, po drodze mijając dawne Dietlowskie stajnie oraz tzw. „domy Dietlowskie” – budynki wybudowane przez Dietla dla urzędników i majstrów w jego zakładach.

Dawny budynek Fabryki Dietla. Fot. Dariusz Jurek

Wycieczka weszła do kościoła – tu dowiedzieli się o historie ewangelickiej społeczności w Zagłębiu, która odrodziła się po III zaborze, o burzliwych losach ewangelików i o powstaniu Parafii.

W kościele. Fot. Dariusz Jurek

Przewodnik opowiada o historii parafii. Fot. Dariusz Jurek

W kościele. Fot. Dariusz Jurek

W sosnowieckim kościele zwiedzający dowiedzieli się także o znaczeniu Reformacji i o wpływie jaki wywarła w życiu społecznym, kulturze i sztuce. Ilustracją tego był minikoncert organowy – za organami zasiadł wirtuoz tego instrumentu Pan Zdzisław Smucerowicz, który także opowiedział zebranym o naszym zabytkowym XIX-wiecznym instrumencie. Przez 40 minut grana była muzyka ewangelickich kompozytorów epoki renesansu (np. Marcin Luter), baroku (Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Johann Pachelbel), romantyzmu (Felix Mendelssohn Bartholdy). Nie zabrakło też polskich wątków – dwóch najwybitniejszych kompozytorów przed erą Chopina – Wacław z Szamotuł i Mikołaj Gomółka (obaj tworzyli w renesansie) też było ewangelikami – i ich utwory też zabrzmiały w Sosnowcu.

P. Zdzisław Smucerowicz. opowiada o muzyce ewangelickiej… Fot. Dariusz Jurek

… a cała grupa słucha go z zapartym tchem. Fot. Dariusz Jurek

Koncert p. Smucerowicza. Fot. Dariusz Jurek

W czasie koncertu. Fot. Dariusz Jurek

Wycieczkę poprowadził Paweł Nalepa, przewodnik miejski z Klubu Przewodników w Sosnowcu, współpracujący z naszą Parafią przy organizacji podobnych wycieczek już od dłuższego czasu.

Dziękujemy Arturowi Babikowi, oraz Dariuszowi Jurkowi i Michałowi Kusiakowi z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego za obsługę fotograficzną wydarzenia oraz udostępnienie zdjęć.

Jeszcze raz dziękujemy Miejskiemu Domowi Kultury „Kazimierz” za przyznaną dotację na przeprowadzenie tego wydarzenia.

Więcej zdjęć w albumach na facebooku na profilach:

41-200.pl (fot. Artur Babik) link: https://www.facebook.com/pg/41200PL/photos/?tab=album&album_id=1718578488183451

oraz Zwiedzaj Zagłębie (fot. Dariusz Jurek) link: https://www.facebook.com/pg/Zwiedzaj-Zag%C5%82%C4%99bie-1731033023841808/photos/?tab=album&album_id=1973437559601352