W 1. niedzielę Adwentu, 1 grudnia, przed nabożeństwem odbył się koncert muzyki organowej. Koncert „Czekając na przyjście” był ostatnią odsłoną tegorocznego cyklu Muzyka u Dietla.
Za naszymi zabytkowymi, 133-letnimi organami zasiadł wielokrotnie występujący u nas pan Zdzisław Smucerowicz. Artysta w ciągu około 30-minutowego koncertu wykonał 8 utworów, w których przewijał się motyw radosnego oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela, nie tylko tego symbolicznego – w Święta Bożego Narodzenia, ale tego, na które powinniśmy szczególnie czekać – powtórnego (zwanego też paruzją). Koncert podzielony był na 4 części. Przed każdą z nich pan Smucerowicz krótko opowiadał o utworach, które zaraz miał zagrać.
W pierwszej części wykonane zostały dwa chorały Jana Sebastiana Bacha – największego kompozytora doby baroku, ewangelika, nazywanego także „piątym ewangelistą”. Były to: chorał Nun komm, der Heiden Heiland (Przyjdź teraz, Zbawicielu pogan) z kantaty o tym samy tytule (BWV 62) oraz chorał Gott, durch deine Güte (O, Boże, przez twą dobroć) (BWV 600). Co ciekawe ten pierwszy chorał został skomponowany jako pieśń jeszcze przed Bachem przez Marcina Lutra w 1524 r. Luter napisał słowa na podstawie utworu św. Ambrożego z IV w. Veni redemptor gentium (Przyjdź, odkupicielu narodów). Dokładnie 200 lat po Lutrze, w 1724 r. Bach w Lipsku użył pieśni Lutra, by skomponować swój chorał i całą kantatę, przygotowaną dokładnie na 1. niedzielę Adwentu.
W drugiej części artysta wykonał dwie swoje improwizacje na temat adwentowych pieśni ze śpiewnika ewangelickiego: Czas, abyśmy ze snu wstali (ŚE 10) oraz Jak mam powitać Ciebie (ŚE 11). Obie te pieśni były potem śpiewane przez zbór podczas nabożeństwa.
W trzeciej części koncertu wysłuchaliśmy utworów dwóch kompozytorów – Włocha Pietro Cattaneo (ur. 1998r.) – Trumpet Tune in Stuttgart oraz Amerykanina Dudleya Bucka (1839-1909) The Coming of the King. (W tym drugim przypadku był to jedynie fragment dłuższego utworu.)
Na koniec wykonane zostały dwie improwizacje na temat adwentowych pieśni – Witaj, Jezu, do nas przyjdź (ŚE 26) oraz Córko Syjońska (ŚE 9). Ta druga pieśń, będąca fragmentem pieśni chóru z oratorium „Juda Machabeusz” Jerzego Fryderyka Haendla jest dla luteran w Polsce i w wielu krajach Europy swoistym „hymnem Adwentu”. Jest śpiewana w uroczysty sposób na otwarcie lub zakończenie większości nabożeństw. Pieśń ta zamykała także niedzielne nabożeństwo w Sosnowcu.
W koncercie uczestniczyło ponad 50 osób.
Koncert ten, jak i cały cykl „Muzyka u Dietla” dotowany był przez Miasto Sosnowiec. Za udzielone wsparcie serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku odbędą się koncertu z cyklu Muzyka u Dietla. Szczegóły ukażą się zapewne w lutym na naszej stronie internetowej.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z koncertu. Ich autorem jest Paweł Nalepa.