Zapraszamy na koncert

We wtorek 19 kwietnia  (bezpośrednio po Świętach Wielkanocnych) o godz. 19.00 w kościele ewangelickim w Sosnowcu odbędzie się Koncert inaugurujący XXI Festiwal “Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”.

Na rozpoczęcie festiwalu wystąpi u nas Sonos Kwartet w składzie: Małgorzata Hlawsa – flet,  Marta Huget-Skiba – skrzypce, Anna Grzybała – altówka, Joanna Urbańska-Mikszta – wiolonczela. W programie m.in. muzyka Jana Sebastiana Bacha, Johanna Christiana Bacha, Georga Friedricha Händla i Felixa Mendelssohna Bartholdyego.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Sonos Kwartet to cztery osobowości, cztery różne instrumenty i temperamenty. W zespole, flet swoim brzmieniem poszerza możliwości sonorystyczne grupy instrumentów smyczkowych. A grupa ta jest wyjątkowa – to trzon, znanej w Polsce i w Europie, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Z orkiestrą tą oraz z innymi grupami muzycznymi członkinie Sonos Kwartet występowały na ważnych festiwalach muzycznych, takich jak: Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Prawykonań, Open’er Festival, Jazz Jamboree, Ostrava Days, Festiwal Muzyki Współczesnej w Nowym Jorku.

Koncertowały w Polsce, Europie i poza jej granicami: Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach. Swoje umiejętności w grze  solowej, kameralnej i orkiestrowej doskonaliły na studiach podyplomowych i kursach mistrzowskich (m.in.Strasbourg, Londyn) prowadzonych przez Wandę Wiłkomirską, Kurta Levina, Christopha Wynekena, Matsa Lidstroma, Johna Walza, Mario Caroli i Claire Gentilhomme. Instrumentalistki mają na swoim koncie wiele nagrań muzyki współczesnej, klasycznej i filmowej dla polskich i zagranicznych wytwórni. Są laureatkami konkursów międzynarodowych, solowych jak i kameralnych oraz stypendystkami, m.in. Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego.

Swoją działalność Sonos Kwartet rozpoczął, na zaproszenie Instytutu Polskiego w Moskwie, koncertem z muzyką polską. Poza koncertami, które przedstawiają publiczności ciekawe aranżacje utworów klasycznych, zespół angażuje się w projekty łączące muzykę ze słowem, tańcem, eksplorując nowe obszary muzyczne. Jednym z takich przedsięwzięć jest bajka muzyczna, która powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Historia pewnej melodii” to bajka muzyczna do słów Katarzyny Prudło – na co dzień aktorki teatru lalek „Ateneum” oraz autorki licznych książek dla dzieci. Muzykę do spektaklu napisał Kamil Pawłowski. Kolejne przedsięwzięcie Flamenco Project, które ma na celu zaprezentowanie muzyki flamenco, jest owocem współpracy Sonos Kwartetu z Grzegorzem Skibą i Krzysztofem Nowakowskim. Z projektami tymi Sonos Kwartet występował m.in. w NOSPRze, Mediatece w Tychach, czy też w Radiu Katowice. Sonos Kwartet brał udział w przedstawieniu z okazji ŚDM pt. „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w reżyserii Michała Zabłockiego, współpracując z takimi artystami jak: Czesław Mozil, Natalia Niemen, Magda Steczkowska, Andrzej Lampert i Kuba Badach. Instrumenty smyczkowe, na których grają instrumentalistki to instrumenty zabytkowe, zakupione ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat festiwalu i koncertu tutaj.