Nasza parafia włącza się w Święto Metropolii

2 lipca w każdej z gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędą się interesujące krajoznawcze wycieczki. Jedna z nich będzie po naszym cmentarzu w Sosnowcu!

Już 2 lipca w sobotę odbędą się 5 urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii a z tej okazji pierwsze Święto Metropolii. Każda z gmin Metropolii przygotowała różne atrakcje, w tym głównie ciekawe wycieczki. Gmina Sosnowiec jest częścią Metropolii i z tej okazji przygotowano 5 wycieczek. Trasa jednej z nich wieść będzie przez cmentarz ewangelicki w Sosnowcu.

Wycieczka pt. “Cmentarz czterech wyznań w Sosnowcu, czyli o tym jak z różnorodności wykuwało się miasto” wpisuje się także w miejskie obchody 100-lecia nadania praw miejskich. W starania o nadanie tych praw włączyli się wszyscy sosnowiczanie, niezależnie od pochodzenia, wyznania, a nawet religii czy języka. Byli to nie tylko Polacy, ale także Żydzi, Niemcy, Francuzi, Ukraińcy, Rosjanie, Szwajcarzy… Rzymscy katolicy, ewangelicy, prawosławni czy osoby wyznania mojżeszowego. O nich właśnie opowie przewodnik (związany z naszą parafią Pan Paweł Nalepa) podczas spaceru po sosnowieckiej nekropolii.

Wycieczka jest wycieczką pieszą, ale nie jest wymagana bardzo dobra kondycja. Przebyty dystans także nie będzie zbyt długi.Udział w wycieczce jest bezpłatny. Nie obowiązują rezerwacje.

Poniżej zamieszczamy informacje pobrane ze strony internetowej organizatora (GZM).

Unikatowa w Polsce nekropolia, gdzie na czterech leżących jeden przy drugim cmentarzach pochowani są żydzi, katolicy, prawosławni oraz ewangelicy – w tym wiele najważniejszych postaci z początków istnienia Sosnowca.

Wycieczka zostanie podzielona na dwie części. Każda z części potrwa ok. 1,5 h.

Część A: cmentarz ewangelicko-augsburski + cmentarz prawosławny
Część B: cmentarz rzymskokatolicki + cmentarz żydowski

Część A: Brama boczna do cmentarza ewangelickiego w Sosnowcu od ulicy Grota-Roweckiego (tuż obok przystanku ZTM) – zbiórka godz. 10.00 i 14.30
Część B: Brama główna do cmentarza rzymskokatolickiego w Sosnowcu przy ulicy Smutnej – zbiórka godz. 12.00 i 16.30


Inne, równie ciekawe wycieczki po Sosnowcu oraz po innych gminach Metropolii mogą Państwo wyszukać tutaj.