Inskrypcja:

obecnie brak tablicy

Numer miejsca:
Sektor GII, miejsce 9

Sygnatura kamieniarza:
brak

Biogram:
Fanny Wilhelmine Lamprecht z domu Schön – (ur. 17.12.1857 w Werdau, zm. 3.10.1946 w Sosnowcu) – siostra przemysłowców Franza i Ernsta Schönów, żona Paula Lamprechta.

Córka Ferdinanda Gottloba Schöna i Pauliny z domu Dix. Swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Saksonii w miejscowości Werdau. Jej dziadek Christian Gottlob Schön założył fabrykę i firmę C. G. Schön. W 1879 przyjechała do ówczesnych Sosnowic, aby wesprzeć brata Franza w prowadzeniu domu, który był właścicielem przędzalni wełny wigoniowej przy ul. 1 Maja.

W 1880 poślubiła fabrykanta Paula Lamprechta. Podobnie jak inne żony przemysłowców, jej główną misja było wspieranie męża w realizacji przedsięwzięć. Do jej zadań należało organizowanie bankietów, przyjęć oraz wystawnych obiadów. Uroczystości te często miały związek z ważnymi wydarzeniami w mieście. Fanny podejmowała także różnorodne inicjatywy kulturalne i stopniowo angażowała się w życie społeczności lokalnej.

W 1907 zmarł jej mąż Paul. Prowadzenie fabryki papieru przejął syn Aleksander.

Zmarła 3 października. Została pochowana przez ks. Gustawa Gerstensteina 5 października.

Fanny Lamprecht pozostawiła po sobie spisane wspomnienia, które zostały wydane przez Muzeum w Sosnowcu pod tytułem „Rodziny Lamprechtów i Schönów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918”. Wśród źródeł dotyczących historii miasta, te wspomnienia są niezwykle cenne. Stanowią one osobiste i niezwykłe świadectwo losów dwóch niemieckich rodzin przemysłowców – Lamprechtów i Schönów – na przełomie XIX i XX wieku. Opowiadają one historię rozwoju przemysłu i narodzin miasta, jakim był Sosnowiec na pograniczu niemiecko-rosyjskim. To wyjątkowe źródło prezentuje obraz miasta z tamtych czasów widzianego oczami Fanny Lamprecht z domu Schön.

Galeria zdjęć: