W niedzielę 9 września odbyła się pierwsza część wycieczki Śladem zagłębiowskich ewangelików.
Wycieczka finansowana jest przez Miejski Dom Kultury „Kazimierz” w ramach Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. Wycieczkę poprowadził przewodnik miejski i terenowy Paweł Nalepa, od kilku lat specjalizujący się w historii ewangelików w Zagłębiu Dąbrowskim.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz serwis I like Zagłębie.
W wycieczce wzięło udział 46 osób.
Najpierw uczestnicy wysłuchali w kościele ewangelickim historii zagłębiowskiego ewangelicyzmu, przewodnik opowiedział też o ewangelickich zwyczajach, kulturze i duchowości oraz odpowiedział na wiele pytań dot. wyznania ewangelickiego.
Potem wszyscy wzięli udział w koncercie w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza – znanego z występów w naszym kościele organisty. Zaprezentował on największe „przeboje” klasycznej ewangelickiej muzyki organowej, prezentując wybrane fragmenty utworów J.S.Bacha, G.F.Haendla czy F.Mendelssohna-Bartholdy’ego. Na koniec z całą mocą 7 sosnowieckich organowych głosów wybrzmiała toccata d-moll J.S. Bacha. Uczestnicy wysłuchali też kilku słów o znaczeniu organów w muzyce ewangelickiej oraz o samym sosnowieckim instrumencie organowym.
Następnie uczestnicy wyszli z kościoła i udali się pod dawną Sosnowiecką Szkołę Realną – założoną przez H. Dietla najstarszą szkołę średnią w Zagłębiu. Grupa zobaczyła jak wyglądała szkoła w momencie jej otwarcia oraz wysłuchała jej historii.
Wycieczka udała się do dawnego Parku Dietla. Przewodnik ponownie zabrał wszystkich w podróż w czasie i pokazał jak wyglądało to miejsce przed 1939 r. Skalne wąwozy, groty, ruiny zamku, przystań z łódkami… Z tego wszystkiego pozostała niestety niewiele. W okolicach pałacu grupa podeszła pod dawną lodownię Dietlów czyli XIX-wieczną „lodówkę”.
Na końcu grupa zwiedziła Pałac Dietla – według znawców najpiękniejszy z zagłębiowskich pałaców. Grupę przywitał i oprowadził Ryszard Szymonowicz – kustosz i konserwator zabytków z pałacu. Wycieczka zwiedziła zabytkowe pałacowe wnętrza, w tym słynny pokój kąpielowy, jedyny taki w Polsce, który „zagrał” już w kilkunastu filmach.
Na koniec chętni wrócili jeszcze do kościoła, by zrobić dodatkowe zdjęcia, wejść na ambonę i wpisać się do księgi pamiątkowej. Przewodnik odpowiadał także na dodatkowe pytania dot. teologii ewangelickiej.
Druga część wycieczki w najbliższą sobotę, 15 września.
Zdjęcia: Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego [Michał Kusiak] oraz Paweł Nalepa.