W sobotę 15 września odbyła się druga część wycieczki Śladem zagłębiowskich ewangelików.
Wycieczka finansowana była przez Miejski Dom Kultury „Kazimierz” w ramach Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. Wycieczkę, będącą kontynuacją wycieczki z 9 września, poprowadził przewodnik miejski i terenowy Paweł Nalepa, od kilku lat specjalizujący się w historii ewangelików w Zagłębiu Dąbrowskim.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz serwis I like Zagłębie.
W wycieczce wzięło udział 46 osób. Mimo deszczowej pogody na początku wycieczki, wkrótce rozpogodziło się i przez cały czas było już słonecznie.
Uczestnicy spotkali się na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu – obecnie jedynym czynnym cmentarzu ewangelickim w Zagłębiu Dąbrowskim. Podeszli pod Mauzoleum Dietlów – tym razem niedostępne z uwagi na trwający tam remont – i wysłuchali opowieści o budowie mauzoleum oraz o Henryku Dietlu. Zamiast dużego mauzoleum otwarte zostało to drugie, jeszcze bardziej tajemnicze i na co dzień niedostępne – grobowiec rodziny Meyerholdów. Uczestnicy zobaczyli potem także groby najwybitniejszych sosnowieckich przemysłowców – Gampera, Mauwego, Lamprechtów oraz rodziny Schoenów. Zaciekawienie pojawiło się także podczas oglądania grobów Finki Emmy Niukanej (bony Henryka Dietla juniora) czy grobów sosnowieckich duchownych – Ernesta Uthkego oraz Jerzego Tytza.
Następnie grupa autokarem udała się do Dąbrowy Górniczej. Po drodze z okien autokaru zobaczyła także pałac ewangelickiej rodziny Schoenów (obecnie muzeum) oraz zamek w Będzinie – miejsce pierwszych ewangelickich nabożeństw w XIX w. w Zagłębiu.
W Dąbrowie uczestnicy zwiedzili Sztygarkę. Gdy w połowie XIX w. w budynku dzisiejszego muzeum funkcjonowały biura Zarządu Górniczego, odbywały się tam także ewangelickie nabożeństwa. Ewangelicy bowiem dopiero w 1899 r. ukończyli budowę swojego kościoła. Po 1945 r. budynek, znajdujący się tuż obok Sztygarki, został zaadaptowany na potrzeby gminy rzymskokatolickiej. Grupa podeszła zatem także pod budynek dzisiejszego rzymskokat. kościoła św. Barbary.
Wycieczka udała się do Poręby k. Zawiercia. Znajdujący się tam cmentarz rzymskokat. swoimi początkami sięga istniejącego na tym miejscu cmentarza ewangelickiego z 1861 r. oraz wojskowego z czasów I wojny św.
Wycieczka udała się do Zawiercia. Tam, korzystając z gościnności Cechu Rzemiosł Różnych, grupa weszła zobaczyć od środka dawny kościół ewangelicki. Po jego zwiedzeniu i pamiątkowym zdjęciu, uczestnicy udali się zwiedzać osiedle TAZ.
Wycieczka zobaczyła także groby najstarszych ewangelików pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim w Zawierciu, po czym…
… ruszyła do Pilicy. Po zobaczeniu odnowionego rynku oraz po przerwie obiadowej, uczestnicy udali się na spacer śladami ewangelickich zabytków Pilicy.
Dziękujemy uczestnikom wycieczki za aktywne zwiedzanie, a także Miejskiemu Domowi Kultury „Kazimierz” za dofinansowanie imprezy.
Nie jest wykluczone, że wycieczka, która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem zostanie powtórzona w przyszłości.
Niebawem w ramach tego samego projektu ukaże się ulotka – miniprzewodnik „Ewangelickimi Śladami po Zagłębiu Dąbrowskim”. W ten sposób szlak „ewangelickiego Zagłębia” stanie się dostępny także dla indywidualnych turystów.
Zdjęcia: Dariusz Jurek, FdZD