W sobotę 5 października o 18:00 odbył się w naszym kościele czwarty w tym roku koncert z cyklu Muzyka u Dietla. Tym razem wystąpił poznański zespół Cithara Sanctorum.
Koncert rozpoczął się o godzinie 18:00. Zespół wykonał program – kilkanaście utworów, z których większość znajduje się na najnowszej płycie zespołu o nazwie … Cithara Sanctorum. Pieśni słowiańskiego Lutra. Wszystkie zagrane pieśni pochodziły ze śpiewnika Cithara Sanctorum (łac. cytra świętych), wydanego w Lewoczy w 1636 r.
Śpiewnik ten stworzony został przez ks. Jerzego Trzanowskiego – pastora, autora pieśni, pisarza religijnego, bohatera Słowacji, Czech, Moraw i Śląska, nazywanego przez to słowiańskim Lutrem.
„Śpiewana Ewangelia” – to określenie w najbardziej trafny sposób oddaje charakter muzyki wykonywanej przez Cithara Sanctorum. Zespół sięga po utwory średniowieczne i reformacyjne. W jego repertuarze sąsiadują ze sobą psalmy genewskie, pieśni łacińskie, husyckie i luterańskie; liturgiczne i ludowe. Żelazną zasadą zespołu jest (jak sam powiedział Andrzej Polaszek, członek zespołu) granie utworów nie młodszych niż z 1636 r. (data powstania śpiewnika Cithara Sanctorum). Zespół występuje w historycznych strojach, sięga po repliki historycznych instrumentów, takich jak lira, lira korbowa, lutnia renesansowa, czy rebec. Wykorzystuje także darbuki, irlandzkie bouzouki, flety, fujarki i bębny obręczowe.
Zespół tworzy rodzina Polaszków: Agata, Andrzej, ich cztery córki: Maria, Hanna, Natalia i Olga oraz Hannah Taylor i Rafał Nowicki. Andrzej Polaszek jest dodatkowo duchownym – pastorem ewangelicznego zboru reformowanego w Poznaniu.
Zebraną publiczność (około 30 osób) przywitał ks. Robert Augustyn, natomiast o samym zespole opowiedział jego członek – pastor Andrzej Polaszek. On też przybliżył postać ks. Jerzego Trzanowskiego, oraz opowiedział o dziele życia duchownego – śpiewniku Cithara Sanctorum.
Koncert trwał około 1 h 10 min. Zachwycona publiczność oklaskami „wyprosiła” krótki bis. Po koncercie można było podejść i zobaczyć z bliska instrumenty, na których gra zespół, m.in. rebeki, darbuki, czy cieszącą się największym zainteresowaniem – lirę korbową. Członkowie zespołu odpowiadali na wiele nurtujących publiczność pytań dotyczących konkretnych instrumentów i ich pochodzenia.
Koncert zespołu Cithara Sanctorum był częścią tegorocznej edycji cyklu Muzyka u Dietla. Cykl ten jest dotowany przez Miasto Sosnowiec.
Po koncercie zespół sprzedawał swoje płyty, w tym także płytę Cithara Sanctorum.
To był dla wszystkich, którzy odwiedzili nasz koncert, wspaniały czas. Poniżej kilka zdjęć z koncertu: