Koncert na Dziękczynne Święto Żniw

W niedzielę 6 października, z okazji przypadającego wtedy Dziękczynnego Święta Żniw, przed nabożeństwem odbył się koncert organowy.

30-minutowy koncert „Boże, z Twoich rąk żyjemy” nawiązywał do niedzielnego święta. 6 października (niedziela po świętym Michale) luteranie świętują bowiem Dziękczynne Święto Żniw – święto plonów i podziękowania za dary – nie tylko za płody rolne, ale za wszystkie dobra, które były naszym udziałem w mijającym roku. Boże z Twoich rąk żyjemy to także tytuł pieśni (ŚE 247) śpiewanej często na Dziękczynne Święto Żniw.

Na organach zagrał Zdzisław Smucerowicz, organista który już wiele razy występował w naszym kościele, a dzień wcześniej prowadził w naszym kościele prelekcję o tym jak zbudowane są i jak działają organy. W czasie koncertu artysta wykonał na przykład swoją improwizację na temat pieśni Czego chcesz od nas Panie (ŚE 248), która była później śpiewana podczas nabożeństwa. Pieśń ta, do słów Jana Kochanowskiego, jest chyba jedną z najczęściej śpiewanych w Święto Żniw.

Organista wykonał także hymn Te Deum (łac. Ciebie Boże, wysławiamy), w opracowaniu Maxa Regera, oraz tę najbardziej znaną wersję, w opracowaniu Marca-Antoine Charpentiera. Te Deum Charpentiera jest znane także w popkulturze, jako hymn Europejskiej Unii Nadawców “pojawia się” co roku na konkursie Eurowizji. Koncert zakończył się radosnym utworem Hornpipe z Muzyki na wodzie Jerzego Fryderyka Haendla. Nasze 133-letnie, zabytkowe organy w czasie koncertu wydobyły z siebie chyba najweselsze i najradośniejsze nuty…

Koncertu wysłuchała grupa ok. 25 osób. O 11:30 odbyło się świąteczne nabożeństwo ze spowiedzią i komunią świętą.

Koncert odbył się w ramach cyklu koncertów Muzyka u Dietla, który to cykl jest dotowany przez Miasto Sosnowiec.

Następny koncert z cyklu Muzyka u Dietla odbędzie się w listopadzie. Szczegóły niebawem.

Poniżej kilka zdjęć z niedzielnego koncertu.

Świątecznie przystrojony ołtarz

Zdzisław Smucerowicz podczas koncertu

Organista i 133-letnie organy

Każdy utwór był zapowiadany i krótko omawiany z góry, z chóru