Podążaliśmy śladami zagłębiowskich ewangelików – cz.1

W niedzielę 6 października odbyła się pierwsza z czterech wycieczek Śladami zagłębiowskich ewangelików.

Wycieczka dofinansowana była przez Miejski Dom Kultury „Kazimierz” w ramach Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. Wycieczkę poprowadził przewodnik miejski i terenowy Paweł Nalepa, od kilku lat specjalizujący się w historii ewangelików w Zagłębiu Dąbrowskim.

Patronat medialny nad imprezą objęły: Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz serwis I like Zagłębie.

W wycieczce wzięło udział 46 osób.

Uczestnicy zebrali się w kościele ewangelickim o godz. 15:00. Po sprawdzeniu obecności uczestnicy wysłuchali w kościele ewangelickim krótkiej informacji o wybranych polskich ewangelikach oraz o powodach dla których do Zagłębia w XIX w. napływało z zachodu Europy tak wielu ewangelików.

Następnie grupa zwiedziła Pałac Dietla – według znawców najpiękniejszy z zagłębiowskich pałaców. Grupę przywitał i oprowadził Ryszard Szymonowicz – kustosz i konserwator zabytków z pałacu. Wycieczka zwiedziła zabytkowe pałacowe wnętrza, w tym słynny pokój kąpielowy, jedyny taki w Polsce (i jeden z dwóch w Europie). Pokój ten „zagrał” już w kilkunastu filmach.

Po wyjściu z pałacu wycieczka udała się do dawnego Parku Dietla. Przewodnik ponownie zabrał wszystkich w podróż w czasie i pokazał jak wyglądało to miejsce przed 1939 r. Skalne wąwozy, groty, ruiny zamku, przystań z łódkami… Z tego wszystkiego pozostała niestety niewiele. W okolicach pałacu grupa podeszła pod dawną lodownię Dietlów czyli miejsce gdzie trzymano lód na potrzeby XIX-wiecznych lodówek. Wycieczka zobaczyła również domy dla wyższej kadry pracującej w przędzalni Dietla.

Grupa udała się też pod gmach Sosnowieckiej Szkoły Realnej. Szkoła, założona w 1894 r. przez Henryka Dietla, była pierwszą szkołą średnią w regionie. Oddany do użytku w 1898 r. gmach wyposażony w centralne ogrzewanie, wentylację, klimatyzację, toalety z WC, a nawet elektrycznie sterowane dzwonki, był najnowocześniejszym budynkiem szkolnym w ówczesnym Królestwie Polskim. Warto nadmienić, że tak wspaniała szkoła powstała … na wsi, bowiem Sosnowice były nią do 1902 r. Zarówno budowa szkoły jak i jej utrzymanie później wziął na siebie Henryk Dietel, co było zgodne z ewangelickim etosem, jakim się kierował.

Na koniec wycieczka powróciła do kościoła ewangelickiego, gdzie dowiedziała się o historii zagłębiowskiego ewangelicyzmu. Przewodnik opowiedział też o roli rodziny Dietlów i o pierwszych duchownych, którzy pracowali na stałe w Zagłębiu.

Potem wszyscy wzięli udział w koncercie w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza – znanego z występów w naszym kościele organisty. Zaprezentował on największe „przeboje” klasycznej ewangelickiej muzyki organowej, prezentując wybrane fragmenty utworów J.S.Bacha czy G.F.Haendla. Na początek zabrzmiał hymn Reformacji i hymn wszystkich luteran – “Warownym grodem jest nasz Bóg” Marcina Lutra. Nie zabrakło także utworów polskiego wybitnego kompozytora ewangelickiego – Wacława z Szamotuł. Uczestnicy wysłuchali też kilku słów o znaczeniu organów w muzyce ewangelickiej oraz o samym sosnowieckim instrumencie organowym, który po koncercie mogli zobaczyć z bliska.

Autorem wszystkich zdjęć jest Dariusz Jurek (Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego). Tekst: Paweł Nalepa